Fran­cia-né­met zsol­dos­kom­pá­nia a XVII. szá­zad­ból
2012. ja­nuár 6., pén­tek

Pikák gyár­tá­sa, 1. rész - a fegy­ver­ről

A kora újkor had­szín­te­re­in az egyre na­gyobb teret hó­dí­tó lő­­fegy­­ve­­rek mel­lett egy ha­gyo­má­nyos szál­fegy­ver: a pika - amely­hez ha­son­lót az ókor­ban is hasz­nál­tak - és az azzal fel­­sze­­relt zárt alak­za­tok szer­ves ré­szét ké­pez­ték a tak­ti­ká­nak, így egy gya­lo­gos kom­pá­nia re­konst­ruk­ci­ó­já­hoz el­en­ged­he­tet­len, hogy pi­ká­so­kat is ki­ál­lít­sunk. A kö­vet­ke­zők­ben a fő fegy­ve­rük­ről esik szó di­ó­héj­ban.

A sváj­ci­ak és a landsk­nech­tek si­ke­res szál­fegy­ve­res tak­ti­ká­ja (azaz az ese­ten­ként töb­be­zer fős, mély, zárt töm­bök­ben való harc) hamar el­ter­jedt Eu­ró­pa-szer­te, és a XVI. szá­zad fo­­lya­­mán fo­ko­za­to­san egé­szült ki a lő­fegy­ve­res harc­mo­dor­ral, hogy aztán a XVII. szá­zad so­rán a lő­fegy­ve­rek mel­lől ki­kop­va átad­ja he­lyét a szu­ro­nyos-pus­kás vo­nal­har­cá­szat­nak.
A pi­ká­ról Wall­ha­us­en azt írja, hogy a leg­jobb, ha kő­ris­ből ké­szül, és nem fenyő­ből vagy más fából. A pika he­gyé­nek két „tol­lal” kell ren­del­kez­nie, ame­lyek a heggyel együtt leg­a­lább öt arasz­nyi hosszú­ak, hogy azt „senki ló­hát­ról vagy gya­log­szer­rel fegy­ver­rel azt ket­tő­be elüt­ni ne tudja, ami­ben így, mi­nél hosszabb tolla van az hegy­nek, annál in­kább bíz­ha­tik az dup­la­zsol­dos.” A leg­alább egy hü­velyk szé­les he­gye­ket tart­ja a leg­jobb­nak, és a négy­szög­le­tű he­gye­ket sem tart­ja el­ve­ten­dő­nek a lo­vas­ság el­le­né­ben.[1]
A pika hossza ál­ta­lá­ban három és öt méter kö­zött mozog, a he­gyek vál­to­za­tos ki­ala­kí­tá­sú­ak. Levél vagy del­toid alakú, il­let­ve he­gyes, négy­szög ke­reszt­met­sze­tű he­gyek egy­aránt elő­for­dul­nak köz­tük. A fent em­lí­tett, erő­sí­tést szol­gá­ló, Wall­hau­sen által toll­nak ne­ve­zett köpű­nyúl­vá­nyok is meg­ta­lál­ha­tók a leg­több pél­dá­nyon, habár ezek hossza igen vál­to­za­tos.

Német te­rü­let­ről szár­ma­zó pi­ka­he­gyek
XVI-XVII. szá­zad
(For­rás: Her­mann His­to­ri­ca)
A nye­lek hen­ge­res vagy nyolcszög ke­reszt­met­sze­tű­ek, kő­ris­ből ké­szül­nek, amely kel­lő­en ru­gal­mas, szí­vós fa, így az ol­da­l­irá­nyú üté­sek­nek job­ban el­le­náll. Mivel a szál­fegy­ve­re­ket cél­sze­rű­en nem fű­ré­szelt, hanem ha­sí­tott, majd gya­lult anyag­ból ké­szí­tet­ték, a szál­i­rány el­té­ré­sei okoz­ta görbü­le­te­ket a rudat gő­zöl­ve kel­lett ki­e­gyen­get­ni. Ennek meg­volt az a já­ru­lé­kos hasz­na is, hogy a gő­zö­lés során a fa belső fe­szült­sé­gei ol­dód­nak, ami­től még stra­pa­bí­rób­bá vált.

Szál­fegy­ver rúd­ját egye­ne­sí­tő mes­ter a
Schwyt­zer Ch­ro­ni­ca-ból
A pikák hossza a fegy­ver al­kal­ma­zá­sá­nak év­szá­za­dai alatt sokat vál­to­zott. A XV. szá­zad ele­jén, amíg a fő cél a lo­vas­ság el­le­ni harc volt, a pikák 10 láb hosszú­ak vol­tak, majd ami­kor a gya­lo­gos csa­pa­tok (sváj­ci­ak és a né­me­tek) kezd­tek el egy­más ellen har­col­ni, 21 láb hosszú­sá­gig is meg­nyúl­tak. Végül a spa­nyo­lok­nál ismét le­rö­vi­dült a fegy­ver nagy­já­ból 14 lábra, amely kel­lő­en hosszú volt, de ugyan­ak­kor még jól ke­zel­he­tő ma­radt[3]. A pikák Wall­ha­us­en áb­rá­in, ahol az egész fegy­ver lát­szik, kö­rül­be­lül három em­ber­nyi­ek, ami az ak­ko­ri át­lag­ma­gas­sá­got fi­gye­lem­be véve nagy­já­ból 16 láb­nyi hosszt je­lent.

A cik­kem kö­vet­ke­ző ré­szé­ben a mai le­he­tő­sé­gek­kel el­ké­szít­he­tő és hasz­nál­ha­tó­nak bi­zo­nyult pi­ka-rep­li­ká­i­mat mu­ta­tom be.

For­rá­sok
  1. Wall­ha­us­en, J. J. von: Kri­eg­s­kun­st Zu Fuß. Hi­e­rony­mo Gal­le­ro, Op­pen­he­im (1615). On­li­ne-ki­adás: Göt­tin­ger Di­gi­ta­li­si­e­rung­szent­rum.
  2. Gheyn, J. de: De Wa­pen­han­de­ling­he van Roers, Mus­ket­ten ende Spi­e­sen. (1608)
  3. Delb­rück, H.: Ges­chich­te der Kri­eg­s­kun­st. Nikol Ver­lag, Ham­burg (2008). ISBN: 3868200088.